Oficiální web Štěpána naleznete na adrese WWW.STEPAS.CZ

18.02.09

Trek na Top Forks Hut 16-18.2

Další dva dny volno...co s nima?
Bylo rozhodnuto velice rychle, protože počasí na příštích pár dní bylo velice slibné.
V neděli večer jsme si domluvili odvoz jetboatem do údolí Wilkin River na začátek dvoudenního treku podél Wilkin river až k Top Forks hut, kde přenocujeme a druhý den oběhneme okolní krásy, a pak hurá do Siberia valley (cca 30 km denní túra), kde přenocujeme a druhý den, tedy ve středu ráno, poletíme zpět do Makarory. Podotýkám, že můj nástup do pracovního procesu byl ve středu v 10:30 ráno. Měli jsme zabookovaný vrtulník, který nás měl vyzvednout v 9:30 u Siberia hut. (Některá z pozitiv práce v Makarore- můžete si lítat v oblacích a když uvaříte dobré kafe pilotovi, můžete letět i zadarmo :)
Po všech přípravách a domlouvání jsme nakonec vylodili naše zavazadla u Kerins Forks Hut, kam nás byl schopný dovézt Rick s jeho svižným jetboatem. Dál už musíme šlapat. Byla právě jedna hodina po poledni a před námi 16 km dlouhá túra k našemu cíli. Vyrazili jsme plni elánu, osvěžováni vánkem probíhajícím údolím tam a zpět, chlazeni občasným stínem, ve slunku nepropustném buse. Připadáte si zde jak na horské dráze, chvilku nahoru, chvilku dolu, a na mapě to vypadalo tak rovně :).
Cesta probíhala klidně a za celou dobu jsme potkali celkem 4 lidi vracející se z těch míst, z čehož dva byli místní rangeři starající se o chaty. Posledních 5 km probíhalo rozlehlým udolím, ohraničeným vysokými skalními útesy po obou stranách.
Museli jsme asi pětkrát brodit Wilkinskou řeku, což bylo pořádné osvěžení nohou. Voda má kolem 7 stupňů. Po celou dobu nás doprovázela eskorta místních komárů, tzv. sunflays. Je zajímavé, že si vás nevšímají, pokud jste v pohybu, ale v okamžiku, kdy zastavíte, vaše kůže změní barvu, jak je obalená těmahle potvůrkama prahnoucíma po vaší krvi. Díky těmto pronásledovatelům jsou všechny treky rychlejší :).
Člověk prostě nezastavuje...
Dorazili jsme na místo. Je nemožné ho popsat slovy. Chatka se nachází na místě, kde se spojují dvě různá údolí, obklopená pláněmi a lesy, s výhledem na protější ledovcové vrcholy kopců. Musím poznamenat, že jestli má tohle místo nějaké nej...je tu určitě nejlepší výhled z kadibudky, který jsem kdy zažil!!! Když jsem do ní v podvečer zalezl a nechal si otevřená dvířka, mohl jsem se kochat ledovci, údolím, řekou...máte vše jak na dlani a při tom všem ten ulevující pocit ;) No, co vám budu vykládat.
Seděl jsem tam do doby než moje pozadí začalo poutat pozornost zdejších pavouků. Jeden si usmyslel udělat si svoji pavučinku na...no raději jsem mu to rozmluvil. Ale pracují rychle.
Celou noc jsme pak poslouchali hudbu padajících lavin.
Druhý den byl budíček kolem 5. hodiny...čekala nás dlouhá štreka. Nejdříve na Lucidus a Diana Lake a poté do Siberia valley. Také jsme měli v plánu udělat pár fotek východu slunce u jezera, což se vzápětí ukázalo jako nemožné. Bylo nemožné vyškrábat se na některý z vrcholů. A do údolí začalo svítit slunko až kolem jedenácté.
Cesta zpět do Siberia Valley utekla jako voda s dvouhodinovou přestávkou na obědo - večeři a kratším spánkem.
Když jsme dorazili k Siberia Hut, vyskytl se problém. Tato chata je velice populární a kapacita omezená, takže jsme zjistili, že v ní již není místo.
To však našince nezastrašilo a rozhodli jsme se spát venku před chatou. Urazit dalších 16 km týž den do Makarory se jevilo jako nemožné. Tento náš čin upoutal pozornost trekařů zabydlených v chatě...myšlenka pro ně nepředstavitelná.
Bál jsem se jen, že můj prořídlý spacák neudrží noční mrazík a pustí ho až ke mně..nakonec to zvládnul a já taky. Kolem desáté jsme zalehli a ostatní trekaři též. Několik z nich to nakonec vzdalo a utekli také ven pod hvězdy. Přeci jen trávit noc v chatce s 16 propocenýma lidma,kteří měli k večeři něco jako čínskou polévku a fazole, k tomu spát vedle několika starších pánů, kteří mají v hrtanu ukotvenou motorovou pilu... žádná slast. Takže se tři průvodkyně této skupiny z Kiwi Experience rozhodly připojit k naší dvoučlenné skupině venkovních spáčů. A udělali dobře. Tu noc byla obloha jak z pohádky. A na čerstvém vzdoušku clověk spí jak batole.
Druhý den ráno poté, co nás pošlapali někteří hikeři vyrážející brzičko ráno za svým cílem do kopcuů, rozhodli jsme se vstát. Přemohli jsme ranní námrazu na spacáku a potlačili vlezlý mrazík šálkem horkého čaje. Bylo kolem deváté ráno, když jsme zasedli na zápraží chaty a čekali na náš odvoz, který se měl dostavit za půl hodiny.Jak to tak bývá a taky, aby to bylo pro mě napínavější, v deset hodin nikde nikdo...žádná helikopotvora, která by mě svezla 16 km do Makarory, abych mohl začít pracovat v 10:30. Začal jsem mít pocit, že to asi nestihnu. Když tu náhle v dáli jsem zaslechl zvuk motoru a uviděl, jak do údolí přilétá letadlo. Nečekal jsem na nic, popadl batoh a tradá přibližně na kilometr vzdálené letiště. Teda letiště....vyježděný pruh trávy s oranžovým větrným rukávem. Dobíhal jsem akorát, když pilot roloval a připravoval se k odletu. Doběhl jsem k letadlu a hrdinně se před něj postavil se vztyčeným palcem. Pilot vystoupil a s úsměvem na tváři se ptal, jestli něco nepotřebuju. Inu, vysvětlil jsem mu situaci...bylo právě 10:25. Uznal, že za 5 minut to pěšky do Maka nestihnu. Tak mě a Davida naložil a já už se jen modlil, ať před tím ještě nepotřebuje zaletět někam na severní ostrov.

V Makarore jsme přistáli v 10:40. Vřítil jsem se s plnou polní, zpocenej, mokrej do kavárny s omluvou, že jdu pozdě. Naštěstí byl klid, a tak jsem si mohl skočit dát tolik potřebnou sprchu.

Ten den jsem uvařil pilotovi nejlepší kafe, který se mi kdy povedlo... Kdyby nás nevzal, tak tam možná čekáme ještě teď a já jsem bez práce :)

1 komentář:

  1. Teda Stepane, Makarora je pro me naprosto srdecni zalezitost, a nelze zapomenout. Fotky jsou paradni. Nezapomen vyklepat pavouky ze zadnice az poletis dal, prevazet hmyz mezi je zakazane a pro paseraka nebezpecne.

    OdpovědětVymazat