Oficiální web Štěpána naleznete na adrese WWW.STEPAS.CZ

20.11.12

Přátelé,
kdo se chcete trochu ohřát v těchto mrazivých dnech, zastavte se na plzeňské radnici, kde probíhá výstava fotografii Život rovníkové Afriky.
Ve Čtvrtek 22.11. proběhne přednáška Daniely na toto téma, která vám povypráví své zážitky a prožitky z této destinace. Více informací viz. odkaz níže.
Všichni jste srdečně zváni.

http://www.cvtplzen.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=478:ivot-rovnikove-afriky-k-nahlednuti-na-plzeske-radnici&catid=70:kulturni-akce&Itemid=100

15.11.12

Tak přátelé,
 tento víkend se koná cestovatelský festival v Praze. Kdo chce nabrat inspiraci a poznat zajímavé lidi, tak toto je jedno z míst kam zavítat.

Kolem Světa  http://kolemsveta.cz/

13.11.12

Old Baldy Trail


Tak opustíme zasněžené Calgary a vrátíme se ještě do teplých dnů nedávné letní historie, kdy jsme se vypravili na další cestu po horách. Tentokrát se k nám připojili dva naši noví přátelé, spolubydlící Irka Katarina a Australan Kurt. Oba dva jsou spíše lidé městského typu, ale rozhodli se to napravit a začít více objevovat přírodní krásy Kanady. Už se totiž nabažili ruchu velkoměsta. Naším úkolem  bylo je tzv. trekově (výletně) odpanit. Něco podobného podnikli poprvé a měli jsme to štěstí být u toho. Přípravy na cestu proběhly vcelku rychle. Oba se na naši radu oblékli víc než na procházku po Downtownu a přibalili extra energetické svačinky.
Náše cesta směřovala do oblasti Kananaski na Old Baldy Trail.



Jedná se o poněkud méně frekventovaný trek, kdy místy ztrácíte stezku pod nohama a značení zde žádné není. Katarina a Kurt nám však věřili a následovali naše kroky stoupající pozvolna vzhůru podél horské bystřiny až ke vzdálenému sedlu. Pod tímto sedlem by podle mapy mělo být jezero, kde jsme naplánovali koupel.  Toho, že nás slepě následovali, asi občas litovali. To poté, co jsem špatně odbočil a zamířil si to po pěšince, nejspíš od lesní zvěře vzhůru do svahu a poté traverzem podél něj.


Roman, který už za tu dobu nabral zkušenosti, se nenechal zlákat a vyrazil po správné cestičce, dál podél říčky. Stále jsme si byli na dohled, avšak my jsme se pohybovali přibližně o padesát metrů výš nad roklí a Roman cupital pod námi. Až po chvíli jsem zjistil, že cesta se nám pomalu vytrácí pod nohama a svah se více a více svažuje. Po pěti minutách už bylo jasné, že tudy cesta nevede. To už se nám ztratil též Roman někde v hustém porostu pod námi. Marné bylo volání,marné bylo pískání. Roman se neozýval. Za normálních okolností byste si řekli: no tak co. Holt se sejdeme až zpět u auta. Ale v této oblasti nejsme sami, jsou zde hlášeni medvídci Grizzly. Člověk se musí držet ve skupině a dělat řádný rámus, aby medvěda vystrašil. To se nám očividně dařilo, ale Roman nikde. Když už se svah stal neschůdným, rozhodli jsme se seběhnout zpět k říčnímu korytu a pokračovat dále schůdnější cestou podél něj. Irové, jak budu nadále nazývat náš přírůstek Kurta a Katrin, jen tiše cupitali na konci skupinky a ani nedutali.Začali jsme sjíždět po suťovisku dolů a místy se vyhnuli oklikou skalním stěnkám.


Konečně jsme zpět u řeky.  Roman nikde. Nemá ani nic na obranu proti případnému méďovi, což nás ještě více znervózňuje. Voláme do okolí jeho jméno. Nic. V měkké půdě vidím jeho stopy a tak se vydáváme po nich. Vedou dále nahoru. Místy to však vypadá že vedou též dolů. Naše stopařské dovednosti narazily na oříšek. Vypadá to, že nás hledá a že šel nahoru dolu a zase nahoru...a nebo dolů, nahoru a zase dolů? Máme jen dvě možnosti. buď je nahoře nebo dole. A tak pomalu pokračujeme vzhůru. Jak to tak bývá, když člověk hádá, vždycky je to to druhé, i v tomto případě jsme to potvrdili. Zanedlouho jsme byli napadeni šiškami do zad a shledali jsme, že útočníkem je právě Roman, který nás doběhnul. 


Pokračujeme tedy dále společně a již se nerozdělujeme. Pomalu se nám s narůstající výškou začínají otvírat neuvěřitelné pohledy na skalní masivy kolem nás. A co teprve nahoře. Plazíme se podél říčky, která se postupně vytrácí. Podle mapy voda vede tímto údolím a my musíme odbočit o tohtoto údolí. Dohadujeme se nad mapou a zjišťujeme, že díky nepřesnosti kanadských map (co taky čekat od map s měřítkem 1:100tis) můžeme být na několika místech a každé z těch míst by znamenalo odbočit někam jinam. Nakonec jsme dali hlavy dohromady a vyrazili směrem, kterým by mohlo to jezero být.    


Po dalších několika desítkách minut dorážíme do kamenitého údolí, kde by podle mapy mělo být jezero. Ale jezero tu není. Jen uprostřed suťoviskového pole bují hojně tráva a jiné rostlinky. Tak tam asi kdysi to jezero bylo. Neztrácíme naději a pokračujeme v hledání. Nakonec se zadařilo a za jednou terénní nerovností se objevuje menší jezírko s průzračnou vodou. Irové usedávají na břehu a z dálky nevěřícně sledují, co se bude dít. Shazujeme svršky a s Káťou se postupně vrháme do ledové vody. 


Studená voda nás krásně osvěžila a my byli  důkladně připraveni na další výstup, tentokrát na vrchol Old Baldy Knoll, 2374m.n.m, který se nalézal o stovky metrů výše za nic netušícími Iry, kteří se bláhově domnívali, že už půjdeme zpět. Ani jeden z nich nebyl zvyklý na dlouhé výlety, a tak už toho měli tak akorát. Slíbili jsme jim ještě doma, že si sáhnou na dno svých sil a ač irka říkala, že už nemůže, bylo nám jasné, že  vydrží dvakrát tolik.

 Následující stoupání bylo nad všechna očekávání. Na dno svých sil jsme si nakonec sáhli všichni. Suťoviskovým žlabem jsme se drápali vzhůru a každý náš krok vystřídal skluz o necelý krok zpět. Šlo to tedy velmi pomalu. Po určité době jsem se raději nedíval zpět, abych se vyhnul rozzuřeným a zoufalým pohledům Kurta a Katrin. Nakonec se zadařilo a tento žlab jsme překonali. Když jsme se dostali na travnaté pláně, stoupalo se už o mnoho lépe.  Přibližně dvě stě metrů před očekávaným vrcholem jsme se posadili do travnatého porostu a doplňovali energii  výhledy do kraje. Již se nacházíme dosti vysoko, takže jsou pěkně vidět vzdaléné hřebeny Rockies mountains.  





Po dostatečném odpočinku, lehké svačince a krásným výhledům, se všem členům výpravy vrátila  morálka, Irové dokonce začali vtipkovat. Vidina brzy dosaženého vrcholu nám napumpovala novou sílu do žil, a tak vyrážíme jako střely na zavěrečný výstup.

 A konečně!
Vrchol dobyt!

 Mlčky vedle sebe stojíme a nasáváme tu krásu, kterou dokáže vytvořit jen matka příroda.


 Celá skupina se řadí k hromadnému vrcholovému foto, usedáme do trávy, rozbalujem zbylé svačinky a po jídle  uléháme k půlhodinkovému odpočinku. Klid okolních hor, hřejivé slunko a prohřátá tráva nás brzo ukolíbá k příjemnému šlofíku.


 Ale je na čase vyrazit na cestu zpět. Večer se neúprosně blíží a my se chystáme jít  prostředím, kde to medvědama žije, tak ať je aspoň vidíme.

Medvěda jsme neviděli, zato jsme u cesty našli několik takových pěkných bobečků, ze kterých se ještě kouřilo, což napovídalo o blízkosti techto přerostlých medvídků. Naštěstí jsme analýzou trusu zjistili, že mají zrovna boruvkovo-brusinkové období. To pro nás znamená, že pokuď nevypadáme jako obří brusinky, nebo nemáme kapsy plné borůvek, nebudeme pro ně zajímaví z hlediska potravy.
Přesto zvyšujeme hlasitost našich rozhovorů a děláme více zvuků, především když procházíme hustými křovinami a mlázím.


Nakonec jsme po celodenní dřině a odříkání dorazili zpět k autu a vydali se na cestu zpět do města. Irové se chudáci několik dalších dní nemohli pořádně hýbat. Potkávali jsme je v kuchyni vždy pokulhávající a sténající bolestí. Ale přesto to byl pro ně údajně jeden z nejlepších zážitků v Kanadě. Jak se řáká: "Zážitek nemusí být pozitivní, ale musí být intezivní." A to tento byl.  

12.11.12

Aktuality z Calgary

Přátelé a kamarádi, rodinko.
Konečně se nám podařilo vyhrabat se z návalů sněhu. Poslední dny jsme trávili odklízením sněhu z chodníků po celém Downtownu.
Ve městech jako je Calgary znamená 10 cm sněhu na chodníku velký problém nejen pro chodce, ale i pro provozovatele budov.  Překvapivě ze statistik za poslední roky vyplývá, že v Calgary napadne v průměru 17cm ZA ROK. Nám napadlo 40cm za dva dny.  Všichni provozovatelé a majitelé budov odklízejí sníh z okolních chodníků jako o život.  Jsou motivováni pokutami, kterými hrozí město a nebezpečím žaloby ze strany chodců. Ono totiž když si zlomíte nohu na chodníku, vina padá na majitele pozemku, že ho neodklidil. To, že paní šla v podpatkách, nad tím už se nikdo nepozastaví.
Tedy abych byl přesnější - shánějí lidi, kteří by to odklidili. No a k tomu jsme se nachomýtli s Vostudou a Káťou. Práce je to dobrá. Záčínáte v 1 hodinu ráno, a do 7h musíte být hotoví na všech přidělených pezemcích, aby lidi mohli jít do práce. Teploty se pohybovaly posledních pár dní až na hranici -20C, což zintenzivňovalo zážitek a prožitek z této činnosti. Většinou, když vytrvale sněžilo, po odklizení sněhu na všech chodnících jsme začali znovu od začátku, protože na místě, kde jsme byli jako první již nebylo poznat, že jsme něco odklidili. Často mi v hlavě zněla Nohavicova Ladovská zima.
Ještě štěstí, že mám k tomu samohybný 80ti kilový kartáč, který přehazuje sníh do strany. Představa, že to vše čistíme hrablem vyvolává křeče již v tak bolavých zádech. Sníh vylétá před mašinou až tři metry vysoko a pokud máte smůlu, zavane silný protivítr a vše se vrátí zpět na vás.
Největší sranda, přátelé, je čistit sníh podél zaparkovaných vozidel. Snažíte se, aby se kartáč o nic nezachytil a nezpůsobilo to odchýlení ze směru a kolizi se zaparkovaným vozidlem. Většinou po projetí chodníků podél aut při pohledu zpět zjistím, že místo aut tam jsou jen obrovské hromady sněhu. To mě majitelé budou mít rádi, až ráno přijdou k autu a najdou jen hromadu sněhu. Zatím jsem se však s agresí ze strany majitelů aut moc nesetkal. Oni, když vidí jak jsem obalen ve sněhu já, řeknou si, že ještě dopadli dobře. Často je sníh též prosolen od silničářů a po několika hodinách odklízení takového sněhu  mohu říci, že slaneček by mi záviděl prosolenost. Jedno vím určitě. - polévky si teď nějaký čas solit nebudu.
No, prozatím je sníh odklizen, teploty pomalu stoupají a v příštích několika dnech očekáváme horka až +1...takže hurá na mytí oken.  
   
.

12.10.12

Galatea Lake aneb kam na prodloužený víkend

Je začátek srpna. Blíží se prodloužený víkend, a tak zvažujeme kam vyrazit...Rozhodnutí je jednoduché. Někam do hor, které stále ještě čekají plné nových námi zatím neobjevených míst. Kanada má jednu zajímavost, kterou ocení především pracující lid, a tím je na každý měsíc zavedený svátek, a to tak, aby byl prodloužený víkend. Většinou to připadá na pondělky. Občas mi přijde, že už jim došly nápady a oslavují kdejakou záležitost. Často, když se pak zeptáte místních, čeho že se vlastně týká tento den, neví...,,To máš jedno, hlavně že je volno."
A tak neřešíme proč, ale kam. Prst na mapě dopadnul na oblast Kananaski village vzdálenou přibližně 130 km od Calgary. V sobotu  brzy ráno přijíždíme do informačního centra správy parku, kde chceme zajistit kempy na následující dvě noci. V celé oblasti parku můžete kempovat jen na vyznačených a uzpůsobených místech, která jsou jednoduše vybavena kadiboudou a ocelovou bednou na jídlo proti  případnému hladovému medvědovi. Počet míst v těchto kempech je limitován.  To se nám v tento den stalo osudným. Všichni z města se rozhodli odjet do hor,  takže jsou všechny treky kompletně plné, všetně našeho na Galatea lake. Na pracovnici informačního centra jsme tak usilovně házeli smutné psí oči, že nakonec odbíhá, telefonuje a ověřuje, jestli někde není přece jen volno. Po chvilce se vrací, že našla na našem treku jedno místo volné, ale jen na jednu noc. Dnešní noc budete muset trávit někde jinde. Uf. Pátráme v mapě a současně v seznamu obsazenosti kempů, až nalézáme místo s příhodným názvem Quite valey. Tam by mohl být klid. Na nic nečekáme, rezervujeme, zaplatíme a vyrážíme směr náš nový cíl. Paní nás ještě informuje, že trek sousedící s naším je zavřený kvůli aktivitě medvěda a že je dost možné, že se medvěd přesune směrem ke Galatea treku, tak abychom nebyli překvapení, kdyby drudý den byla cesta zavřená a my se nemohli dostat do našeho tábořiště. ,,V takových případech poplatek za kemp nevracíme," zaznívá. Inu, dobrá. Tak doufejme, že méďa nebude mít stejnou trasu.
Ještě než skočíme rovnýma nohama do hor, vrátím se k cenám za tato nocoviště. Backcountry kempy se platí za osobu a vyjde to na necelých 12 dolarů na noc. Až po několika takovýchto výletech jsme zjistili, že je možné  zakoupit si backcountry pass na jeden rok za 68 dolarů, což se rozhodně vyplatí. Bohužel na to nikdo ze zaměstnanců neupozorní. My jsme na to přišli náhodou až po několikáté návštěvě informačního střediska.

Ale teď už vzhůru za dobrodružstvím. Naše putování jsme museli rozdělit místo jednoho několikadenního treku na dva menší okruhy. První den přijíždíme k jezeru Barrier Lake, odtud půjdeme deset kilometrů přes hřeben Mc Conell, jehož nejvyšší bod se zvedá do 1800m.n.m.
Jedná se o oblast Kananasky, která je oblíbená, proto je většina zdejších treků  dobře vyznačená a udržovaná.

Kolem nás se s narůstající výškou otevírají pohledy na jezero a pohoří Rockies.


Cesta do prudkého kopce v tento horký den nás stála mnoho sil, a proto se staly zastávky na focení častější oblíbenou aktivitou, při které člověk mohl nabrat sil a popadnout dech.


Fotit bylo opravdu co. Kolem nás se rozléhá panenská příroda s neuvěřitelnými barvami a čím blíže  jsme k vrcholu hory, tím více se nám otevírá  okolní krajina.


Na skalnatém vrcholu vyhlídky s názvem Prairie View point konečně zaznívá pokyn k svačině a schváceni náročným výstupem po celkem nenáročné cestě, sedáme na okraj skalisek a ládujeme do sebe své svačinky. Nejsme sami, kdo se zajímá  o naše svačiny a během chvilky kolem nás krouží malý chipmánek, jehož frekvence a rychlost pohybu byla až neskutečná.


Tu byl tady, najednou se vyloupnul tady a pokaždé, když jsem se ho pokusil vyfotit, zbyla mi prázdná fotografie, nanejvýš s kouskem ocásku. Až po usilovném snažení se mi podařilo zachytit tuto tryskomyš. Musel jsem totiž mířit svůj fotoaparát před něj.  

Do kempu jsme dorazili kolem páté hodiny odpolední. Zjistili jsme, že toto údolí je přístupné též z druhé strany a silnice vede téměř do údolí. Díky tomu je tato destinace přístupnější rodinám s dětmi a méně outdoorovým jedincům, jejichž maximální dosah po vlastních je pár kilometrů.

Setkali jsme se zde s příjemnou rodinkou kanadských domorodců, jejichž životní styl vypovídal spíše o tom,  že žijí ve městě. Přesto si však si stanovili alespoň jednou za rok vyrazit do některého z lépe dostupných kempů uprostřed přírody a pokusit se přežít několik dní. Prý si pak člověk více cení toho, co má doma.
Jak je vidět na fotografii, vybavení na tyto dva dny nepodcenili. Na fotce vidíte rodiče, za nimiž po chvíli dosupěl i syn s dcerou, kteří měli nemenší batohy a nacpané igelitové tašky. Šestnáctiletá dcera byla na takovém výletě poprvé a bylo pěkné sledovat, jak se ji snaží tatínek trochu zasvětit do kempingového života. Ani si to neuvědomujeme, ale dnešní děti postrádají základní zručnosti a dovednosti, které díky moderním technologiím nikdy nepotřebovali použit. Této dívce činil problém smontovat vařič a otec jí musel ukázat i jak se škrtá sirkama. Poté, co dostala za úkol převařit vodu a rozhodla se ji převařovat v plastové misce, bylo jasné, že tato mladá slečna nikdy u plotny nestála a znalost přípravy pokrmů končí u pultu některého z fastfoodů. Tento víkend bude pro slečnu opravdu dlouhý. Oceňuji však snahu rodičů ukázat svým dětem jiné stránky života a také to, že svět nekončí za hranicí města.  Byla to příjemná rodinka a především s paní mámou jsme hezky pohovořili. Zavzpomínala na svá mladá léta, kdy s manželem chodili častěji do přírody než na hamburgery.

Po jídle a posezení s touto rodinkou jsme vyrazili s Káťou a Romanem na obhlídku okolí. Nevěřili byste, jak dokáže zabavit stavba lodiček a závodní dráhy v místním potoku. Byl to vyrovnaný souboj a překážky zhotovené pro naše plavidla byly opravdu náročné, a tak můžeme říci, že vítězné plavidlo bylo každé, které se dostalo do cíle. Bohužel jich nebylo mnoho. Po tomto vydařeném dni jsme zalehli pod širák a usnuli spánkem spravedlivých, hned jak se setmělo. Druhý den nás čekají hned dvě cesty. Cesta zpět k autu, jímž je třeba přejet ke Galatea treku a šestikilometrové příkré stoupání podél horské bystřiny  k jezeru Lillian, kde máme trávit další noc.



 

Druhý den nás provázelo opět slunné teplé počasí, takže první kontakt s jezerem Barrier jsme měli bez oblečení. Vrhli jsme se do této průzračné chladné vody jen to zasyčelo.


 
Kolem nás občas v dálce proplula kánoe, jejíž posádka s pobavením sledovala světélkující zadnice odvážných plavců.  

Při nástupu ke Galatea creek nás uvítala tato bariéra s výstrahou o pohybu medvěda v dané destinaci.Naštěstí se nevztahovala k naší cestě a mohli jsme klidně a legálně pokračovat. Jen jsem se tak zamýšlel, jestli ten Grizzly respektuje tyto bariéry a neopustí uzavřenou zónu směrem k nám. Ale nejspíš tady mají dobře vychované medvědy respektující zákazy a omezení, tím pádem můžeme být klidní.

 


Cesta k Lillian lake nás mírně přškvapila svojí náročností. Na mapě je to pouhých 6 km, ale když se podíváte na výškový rozdíl, je to přes 600 metrů. Navíc nás ještě rozhodila paní, která nám poté, co nás potkala uchvácené asi tak v polovině cesty, oznámila, že už jsme skoro tam, je to za zatáčkou. Aktivovali jsme tedy naše rezervy a v domnění, že už jsme tam, rozběhli jsme se k vytouženému cíli. Jak nepříjemné bylo zjištění, že se jednalo o pouhý vtip a my máme před sebou notný kus cesty.
Nakonec po kousnutí se, prolomení našich pocitů, že už nemůžeme a vyšlapání posledních výškových metrů,  se před námi  otevírá jezero Lillian.
Po utáboření a odlehčení našim zádům se vrháme na rozdělávání ohně a vaření pochutin. Neměli jsme vařič, takže pro nás byl oheň klíčový. Dřevo v okolí bylo však promočené takovým způsobem, že nás, a nejen nás, stálo mnoho úsílí rozdělat oheň a udržet ho. Většinou jsem pyšný na rozdělání ohně na maximálně tři zápalky (ještě z dob skautingu nutná dovednost). Tento den jsem však vypotřeboval téměř celou krabičku a už to vypadalo velice bledě. U vedlejšího ohniště měli podobný problém a chvíli to vypadalo, že soutěžíme, kdo rozdělá oheň první. Nakonec se nám podařilo zažehnout oheň součaně a k naší radosti se na něm dalo i vařit. Budeme mít teplou večeři..hurá!
Druhý den ráno vyrážíme za brzkých ranních hodinách k prvnímu ze dvou jezer, tedy Lower Galatea Lake. Zde nás doslova usadila krása a klid tohoto místa a  bez výčitek jsme změnili celodenní plány a rozhodli se více prozkoumat toto a sousedící jezero. Teplota vody se pohybovala kolem 9 stupňů, což nás přimělo osvěžit a očistit svá těla v této blankytné vodě.
Někteří jedinci hasili svoji žízeň přímo u břehu.
Je vidět, že zdroj vody je ledovcového rázu.




Po koupeli v takto studené vodě je příjemné opětovné navrácení na břeh. Celé tělo vám začne hořet a cítíte svěžest, která prostupuje každou zasaženou buňkou těla. 




Roman zpočátku sledoval moje a Káti počínání s neskrývaným nepochopením. ,,Mě tam nikdo nedostane, blázni."
Až po chvíli jsme ho přesvědčili alespoň ke smočení nohou. K tomu se naskytla  příležitost díky malému ostrůvku nedaleko od břehu. ,,Kabíku, vylez na ostrůvek a my ti uděláme novou profilovku!" Znělo popichování z mojí a Káti strany. Roman se po chvilce odporu nechal zlomit, sundal kalhoty, vykasal nohavičky boxerek a pustil se do dobývání ostrova.
Zrádnost průzračné vody je především ve zkreslené hloubce. Takže místa, která se jeví ze břehu jako mělká, byla nakonec poměrně hluboká...k nelibosti Romana.
Následující vývoj dobývání ostrova jsem zachytil na fotoaparát a ukážeme si Romanův boj pěkně postupně.



1) Roman vyráží na tento ostrůvek s představou, že mu voda bude sahat maximálně nad kolena.




2) Již po chvilce však začíná strácet naději a vzdává snahu zachránit si trenky.


3) Slavnostně dosahuje zmiňovaného ostrůvku s lehce namočeným trikem. 



4) Vychutnává si pocit vítěze, který dobyl olymp a překonal sám sebe.


5) A je na čase se vrátit. Studená voda je příčinou, že se mu moc zpět nechce a nejraději by zůstal na ostrůvku a pozoval fotografům do večera.


6) Ale je třeba se pohnout z místa, a tak se odhodlává a vrhá se do zrádných hlubin.



7) Bohužel zapomíná cestu, kudy vedly jeho původní kroky, takže nakonec mizí pod hladinou a na rozvířené hladině vody je vidět jen Kabíkovo čepice.


8) Nakonec vyhrál svůj boj a dostal se ve zdraví na břeh. Leč nitka na něm nezůstala suchá.



Po dalším stoupání nad jezera se dostáváme na místo, odkud  jsou obě Galatea Lake krásně vidět. Pózujeme fotoaparátu a notnou chvíli jen tak sedíme a hledíme do krajiny pod námi. Nad námi je už jen sníh a led, pod námi rozkvetlé pláně plné života.  


Toto místo je jedním  těch méně dostupných ale zato zde člověk potká sám sebe. Obrovská rozlehlé prostory plné života, skalisté hory kolem s časem poznamenanou tváří, modré nebe nad hlavou jehož barva se odráží v čisté vodě přírodních zásobáren. Tato místa patří k těm, kde by si člověk mohl sednout a týdny hledět kolem sebe...až by splynul s okolím.


Ale všechno jednou končí, něco nového začíná. A tak se i my loučíme s tímto místem, děkujeme za jeho pohostinnost a scházíme zpět do údolí.

 

Cestou ještě potkáváme tento strom jehož záměr odlišit se je patrný a je zajímavé, jak se zase vrátil k původnímu směru růstu a opětovně se spojil. Příroda je v tomto kraji mocná a člověk se nestačí divit.