Oficiální web Štěpána naleznete na adrese WWW.STEPAS.CZ

26.02.09

12 miles creek

V tento den odpoledne mě vítr zavál přibližně deset kilometrů za Queenstown směrem na Glenorchy. Teda spíš než vítr se jednalo o autobus linky Tracknet a řidiče jménem Willie. Můžete si ho pamatovat z cesty do Alexandry, kdy žhavil telefon, aby mi zajistil cestu zpět. Tentokrát to bylo podobné. Nejdříve mi zajišťoval ubytování v Queenstownu a poté, když jsme na zastávce ve Wanace potkali jiného ridiče od Atomicu, domluvil mi svoz zpět do Maka.

Za tyto jeho služby jsem se mu náležitě odvděčil a koupil mu pěkně šestici exportních PUček z rodné Plzně. Byl tak zaskočenej, že mi je pořád vracel a nechtěl si je ani vzít. Až nakonec jsme se dohodli a odcházel spokojeně s 5ti a mně zůstala v ruce jedna. Ať prý aspoň ochutnám. Taky jsem si to náležitě vychutnal.
Willie mě vyložil v Queenstownu, ale podle mého plánu jsem měl být o 45 km dalejc...Glenorchy. Vydal jsem se tedy dál po větru a páreček mladých Kiwi občánků mě dovezl až na místo, 10 km od Queenstownu. Zde končili - ve veřejném kempu. Mně přišlo skoda, když mám ještě několik hodin čas do tmy zůstávat tady, a vydal jsem se tedy dále zkoušet chytit stopa. Bohužel tato silnice z Queenstownu do Glenorchy není moc frekventovaná, a to už z důvodu, že v Glenorchy končí a dál jsou jen hory. Ubíral jsem se tedy dále po silnici se vztyčeným palcem už jen tak ze cviku.



U silnice jsem po hodině chůze a preventivního stopování zahlídl ukazatel na 12 milles creek trek. Neměl jsem mapu této oblasti, takže jsem nevěděl, kam se přesně ubírá, ale vedl do buše podél řeky, kde byla větší šance najít místo vhodné pro táboření. Pustil jsem se tedy naň a jako šestihlavá saň jsem koukal a hledal místo, kde přespat. Tma už ťukala na dveře, že už chce dovnitř.




Když jako na zavolanou se objevila tato chatička jménem Sam Sunberry hut, pojmenovaná po svém stvořiteli, dávném dobrodruhovi Samovi, místním horalovi.







Ale měl ji pěkně zařízenou, co? V současné době je tato chata ve správě DOC a je otevřená k užívání procházejícím horalům, hikerům, turistům a všem těm, kterým nevadí spát pod jednou střechou s pavoučky, myšmi a kdoví čím ještě. Pro mě to bylo jak pětihvězdičkový hotel v těchto podmínkách.

Pustil jsem se do přípravy sváteční večeře. Sváteční už proto, že byla přítomna jedna studená plzeňská 12ka :)



Po večeři jsem padnul do pohodlné propadlé postele a vytuhnul jak batole. Druhý den ráno mě čekal budíček v půl páté ráno a výšlap na vrcholek pro zachycení pár shotů vycházejícího slunka. Ráno byla obloha jasná, hvězdy mi svítily na cestu a já se ubíral směrem vzhůru, pospíchaje abych stihnul východ. Jakmile jsem se dostal nad úroveň buše, jako mávnutím kouzelného proutku se obloha zatáhla... No, holt nemůžeme mít všechno. Když jsem se konečně vyškrábal na vrchol, zasedl jsem a čekal doufaje, že vítr mraky rozfouká. Nerozfoukal a mě nakonec vyhnal začínající déšť. Když jsem sešel zpět do údolí, mraky zase trochu slunku uhnuly, tak se povedlo udělat aspoň pár pěkných záběrů jezera Wakatipu.





Zpět na silnici a honem návrat do civilizace jménem Queenstown. Počasí mi dávalo najevo, že mě jinam nepustí ;)

Queenstone Hill

Do Queenstownu mě dovezla paní, která mě zahlédla na silnici a zastavila už jenom proto, aby se zeptala, co dělám v sedm hodin ráno v těchto místech. Popsal jsem jí moji ranní expedici za slunkem cestou do Queenstownu.



Po ubytování v hostelu hurá do ruchu ulic. Za další hodinu už jsem toho měl dost, a tak jsem zamířil na trek (resp. procházku) jménem Queenstown Hill.

Vstup vypadal jak brána do kouzelné zahrady z nějaké pohádky.



A taky na jednom z vrcholků za touto branou byl koš snů...takže jsem byl nejspíš v pohádce.





Ubíral jsem se dál a dál směrem od města cestou vzhůru.







Až jsem došel k spřízněným boulder ovcím :) Aspoň na to vypadaly. Stály podél tohoto zajímavého boulderu a vypadaly, jak když se ho chystají zdolat. Já jen litoval, že jsem si nevzal lezačky a a že se nemůžu postavit k nim do fronty. :)





18.02.09

Trek na Top Forks Hut 16-18.2

Další dva dny volno...co s nima?
Bylo rozhodnuto velice rychle, protože počasí na příštích pár dní bylo velice slibné.
V neděli večer jsme si domluvili odvoz jetboatem do údolí Wilkin River na začátek dvoudenního treku podél Wilkin river až k Top Forks hut, kde přenocujeme a druhý den oběhneme okolní krásy, a pak hurá do Siberia valley (cca 30 km denní túra), kde přenocujeme a druhý den, tedy ve středu ráno, poletíme zpět do Makarory. Podotýkám, že můj nástup do pracovního procesu byl ve středu v 10:30 ráno. Měli jsme zabookovaný vrtulník, který nás měl vyzvednout v 9:30 u Siberia hut. (Některá z pozitiv práce v Makarore- můžete si lítat v oblacích a když uvaříte dobré kafe pilotovi, můžete letět i zadarmo :)












Po všech přípravách a domlouvání jsme nakonec vylodili naše zavazadla u Kerins Forks Hut, kam nás byl schopný dovézt Rick s jeho svižným jetboatem. Dál už musíme šlapat. Byla právě jedna hodina po poledni a před námi 16 km dlouhá túra k našemu cíli. Vyrazili jsme plni elánu, osvěžováni vánkem probíhajícím údolím tam a zpět, chlazeni občasným stínem, ve slunku nepropustném buse. Připadáte si zde jak na horské dráze, chvilku nahoru, chvilku dolu, a na mapě to vypadalo tak rovně :).
Cesta probíhala klidně a za celou dobu jsme potkali celkem 4 lidi vracející se z těch míst, z čehož dva byli místní rangeři starající se o chaty. Posledních 5 km probíhalo rozlehlým udolím, ohraničeným vysokými skalními útesy po obou stranách.
Museli jsme asi pětkrát brodit Wilkinskou řeku, což bylo pořádné osvěžení nohou. Voda má kolem 7 stupňů. Po celou dobu nás doprovázela eskorta místních komárů, tzv. sunflays. Je zajímavé, že si vás nevšímají, pokud jste v pohybu, ale v okamžiku, kdy zastavíte, vaše kůže změní barvu, jak je obalená těmahle potvůrkama prahnoucíma po vaší krvi. Díky těmto pronásledovatelům jsou všechny treky rychlejší :).
Člověk prostě nezastavuje...
Dorazili jsme na místo. Je nemožné ho popsat slovy. Chatka se nachází na místě, kde se spojují dvě různá údolí, obklopená pláněmi a lesy, s výhledem na protější ledovcové vrcholy kopců. Musím poznamenat, že jestli má tohle místo nějaké nej...je tu určitě nejlepší výhled z kadibudky, který jsem kdy zažil!!! Když jsem do ní v podvečer zalezl a nechal si otevřená dvířka, mohl jsem se kochat ledovci, údolím, řekou...máte vše jak na dlani a při tom všem ten ulevující pocit ;) No, co vám budu vykládat.
Seděl jsem tam do doby než moje pozadí začalo poutat pozornost zdejších pavouků. Jeden si usmyslel udělat si svoji pavučinku na...no raději jsem mu to rozmluvil. Ale pracují rychle.
Celou noc jsme pak poslouchali hudbu padajících lavin.












Druhý den byl budíček kolem 5. hodiny...čekala nás dlouhá štreka. Nejdříve na Lucidus a Diana Lake a poté do Siberia valley. Také jsme měli v plánu udělat pár fotek východu slunce u jezera, což se vzápětí ukázalo jako nemožné. Bylo nemožné vyškrábat se na některý z vrcholů. A do údolí začalo svítit slunko až kolem jedenácté.
Cesta zpět do Siberia Valley utekla jako voda s dvouhodinovou přestávkou na obědo - večeři a kratším spánkem.
Když jsme dorazili k Siberia Hut, vyskytl se problém. Tato chata je velice populární a kapacita omezená, takže jsme zjistili, že v ní již není místo.
To však našince nezastrašilo a rozhodli jsme se spát venku před chatou. Urazit dalších 16 km týž den do Makarory se jevilo jako nemožné. Tento náš čin upoutal pozornost trekařů zabydlených v chatě...myšlenka pro ně nepředstavitelná.
Bál jsem se jen, že můj prořídlý spacák neudrží noční mrazík a pustí ho až ke mně..nakonec to zvládnul a já taky. Kolem desáté jsme zalehli a ostatní trekaři též. Několik z nich to nakonec vzdalo a utekli také ven pod hvězdy. Přeci jen trávit noc v chatce s 16 propocenýma lidma,kteří měli k večeři něco jako čínskou polévku a fazole, k tomu spát vedle několika starších pánů, kteří mají v hrtanu ukotvenou motorovou pilu... žádná slast. Takže se tři průvodkyně této skupiny z Kiwi Experience rozhodly připojit k naší dvoučlenné skupině venkovních spáčů. A udělali dobře. Tu noc byla obloha jak z pohádky. A na čerstvém vzdoušku clověk spí jak batole.




Druhý den ráno poté, co nás pošlapali někteří hikeři vyrážející brzičko ráno za svým cílem do kopcuů, rozhodli jsme se vstát. Přemohli jsme ranní námrazu na spacáku a potlačili vlezlý mrazík šálkem horkého čaje. Bylo kolem deváté ráno, když jsme zasedli na zápraží chaty a čekali na náš odvoz, který se měl dostavit za půl hodiny.



Jak to tak bývá a taky, aby to bylo pro mě napínavější, v deset hodin nikde nikdo...žádná helikopotvora, která by mě svezla 16 km do Makarory, abych mohl začít pracovat v 10:30. Začal jsem mít pocit, že to asi nestihnu. Když tu náhle v dáli jsem zaslechl zvuk motoru a uviděl, jak do údolí přilétá letadlo. Nečekal jsem na nic, popadl batoh a tradá přibližně na kilometr vzdálené letiště. Teda letiště....vyježděný pruh trávy s oranžovým větrným rukávem. Dobíhal jsem akorát, když pilot roloval a připravoval se k odletu. Doběhl jsem k letadlu a hrdinně se před něj postavil se vztyčeným palcem. Pilot vystoupil a s úsměvem na tváři se ptal, jestli něco nepotřebuju. Inu, vysvětlil jsem mu situaci...bylo právě 10:25. Uznal, že za 5 minut to pěšky do Maka nestihnu. Tak mě a Davida naložil a já už se jen modlil, ať před tím ještě nepotřebuje zaletět někam na severní ostrov.









V Makarore jsme přistáli v 10:40. Vřítil jsem se s plnou polní, zpocenej, mokrej do kavárny s omluvou, že jdu pozdě. Naštěstí byl klid, a tak jsem si mohl skočit dát tolik potřebnou sprchu.

Ten den jsem uvařil pilotovi nejlepší kafe, který se mi kdy povedlo... Kdyby nás nevzal, tak tam možná čekáme ještě teď a já jsem bez práce :)

20.01.09

Výprava na západní pobřeží- Fox a France Joseph Glaciers

Konečně jsem se po dlouhé odmlce dostal k tomu připíchnout pár nových fotografií z mé poslední výpravy na západní pobřeží. Cíl cesty byl nejasný, ale vidina byla taková, že bych se v neděli odpoledne mohl dostat alespoň do Heaastu, což je přibližně 200 km od Makarory.
Štěstí při mně stálo a stopnul jsem chlapíka jménem John z USA, který jel kupodivu stejným směrem (západním pobřežím vede totiž jen jedna silnice, což je vyhodné pro stopa)
Byl to sympatický chlapík a padli jsme si do oka, takže nakonec jsem s ním zůstal až do úterka, kdy jsem se otočil a jel zpět do Makarory. Jak jsem se dozvěděl, fotí profesionálně a jeho cílem bylo vyfotit všechna zajímavá místa cestou...to byla velká výhoda.
V neděli večer pronesl, že by chtěl udělat fotky východu slunce nad Lake Mathison, jednoho z nejfotografovanějších míst nejspíš celého Zélandu. Když má člověk štěstí, může zde zachytit úchvatné záběry vycházejícího slunka nad masivem hor, a to vše vidíte dvojitě, jelikož hladina je jak zrcadlo. Jediným ,,problémem" tohoto zážitku je, že musíte vstávat po 4. hodině ranní a u jezera být kolem 6té. Chytnul jsem se toho, ráno jsem se jal iniciativy a vykopal sebe i Johna z postele. Spali jsme ve stejném becpeckru, tudíž stačilo jen hodit polštář přes pokoj!
Jak byl večer nadšenej do vstávání, tak ve chvíli, kdy došlo na věc, jeho nadšení opadlo a téměř 30 minut jsem ho přemlouval, ať vstane. Nakonec tu bitvu s vlastním spánkem vyhrál a vyrazili jsme. Bohužel bylo ten den zamračeno, ale i tak se mu podařily udělat pěkné záběry. Díky této akci jsme si protáhli den na téměř 20 hodin a stihli v ten samý den ještě navštívit a vyšlápnout treky kolem ledovců Fox a France Josepha. Musím říct, že večer jsem padnul a usnul jak mimino! Aspoň tak do 2. hodiny ranní, kdy se z tahu vrátil spolubydlící, s kterým jsem tu noc sdílel pokoj a kterého jsem nikdy předtím neviděl. Jak se ukázalo pár minut po jeho ulehnutí...má velké problémy s chrápáním! A já je měl najednou se spánkem.

Ale stálo to za to.







14.01.09

Cesta do Alexandry...nové krédo - Ničemu se na Zélandu nediv!

Tak jsem zpět z úžasné cesty za poznáním nových končin a hlavně k nalezení svého kamaráda ztraceného kdesi v okolí Alex. Tak tedy, jak to všechno probíhalo...?
Neděle odpoledne, po práci, byl krasný slunný den. Akorát jsem odložil zástěru, skončil v práci a přemýšlel o tom, co s následujícími dvěma dny. Když se náhle v Makarore objevil bus jedoucí do Cromwellu, přibližně 30 km od Alex. Neváhal jsem ani minutu a zašel za řidičem s prosbou, jestli by mě mohl svézt. Jelikož byl bus poloprázdnej, nebyl proti a já měl 15 minut na zabalení báglu. Zabalil jsem se tak rychle, že by bylo až divné, kdybych něco nezapomněl. Lydie, moje kolegyňka, se mě ještě zeptala, jestli chci zařídit spoj z Cromwellu do Alex. Nebyl jsem proti, poděkoval a nastoupil do busu. Prvních pár kilomerů bylo obtížných, protože řidič měl silný akcent a já měl zpočátku pocit, že snad mluví maursky...Pak jsem začal zachytávat klíčová slovíčka, no a po prvních 50 km jsem mu už celkem rozuměl...Lidi jsou zde velice přátelští, a to potvrdil i řidič, který, když zjistil mé plány, prvně zavolal na centrálu s tím, že mi zarezervuje místo v busu z Cromwelu do Alex. Bohužel mu řekli, že poslední bus už jel a že další jede až druhý den. Tak tedy aspoň zavolal svému kolegovi a domluvil mi odjezd zpět v úterý ráno z Cromwellu do Maka. Proč ne, ještě když to mám jako zaměstnanec v Maka zadarmo... Poděkoval jsem mu a byl rád, že aspoň cesta zpět je zajištěna. Přibližně po dvaceti minutách jízdy mu zvoní telefon a volá mu jeho šéf. K mému překvapení s jediným cílem, a to, aby mi vyřídil, že mi už autobus z Cromwellu odjel. Že prý to volali z Makarory a ať mi to vyřídí. Paráda. Pastula vyrazí na
vejlet do Alexandry a polovina Nového Zélandu žhaví linky, aby mu zajistila dojezd. :))) Bylo to prinejmenším příjemné. Cesta tak utekla jako voda...především díky vyřizování telefonátů. A to už jsme v Cromwellu. Ridič mě vysadil na zastávce a ještě jednou zopakoval, že v úterý ráno v 8 hod. zde na mě bude čekat bus. Poděkoval jsem a vyrazil na stopa směr Alex. Půlhodinky nato mi zastavila paní z Alexandry.
Nabrala mě a po chvíli ještě jednoho pána, který měl stejnou cestu a také stopoval. Byla velice upovídaná a brzy jsem se začal ztrácet v jejích souvětích.Tak jsem na vše jen kýval a na vše se tvářil překvapeně...univerzální odpoveď yeah, yeah v tomto případě zafungovala mnohokrát. Takový ten univerzalní jazyk, který používáte, když nevíte a stejně tak jako tak vypadáte jako idiot. Každopádně tato hodná paní, když vyslechla můj příběh a zjistila, že jedu hledat v Alex svého kamaráda, navrhla mi, že mě obveze kolem ubytoven, abych se po něm mohl poptat. Jediné, co jsem totiž věděl, bylo, že Petr je v Alexandře. Naštěstí je v Alex. jen pět ubytoven, a tak jsme začali pěkně od první. Byl to zvláštní pocit, když mi zastavila u první ubytovny a řekla, že na mě počká a já šel dovnitř. Přece jen nechat krosnu se všema věcma v jejím autě...bylo by přinejmenším nepříjemné, kdyby se rozhodla pokračovat dál beze mě. Naštěstí, jak už jsem psal, na NZ jsou lidé jinak vychovaní. :) Po bezúspěšném prvním pokusu nalezení Petra v ubytovně (alespoň jsem si s místní paní recepční popovídal o Slapech) jsme vyrazili do centra, kde byly další dvě ubytovny. Bylo až podezřelé, jak byla na mě ta paní hodná a ochotně čekala před každou ubytovnou. To už jsem konečně narazil na tu správnou a holčina, kterou jsem oslovil, mi potvrdila ze tam Petr bydlí.
Bohužel hned nato přišel pan majitel, aby mi sdělil, že se akorát včera odstěhoval. :(
Vyvalil jsem bulvy a klesl do kolen. Informovanost místních lidí je vysoká, takže mi sdělil i kam odešel....Že prý mluvil o nějakém SunBerry park. Naše další cesta s paní vedla na Informační centum v Alex. Zde na mě koukali jak na blázna...a koho že to hledáte a kde to má jako být? Divný, na to jsem se chtěl zeptat já, kde to má být! Naštěstí doba internetu zasáhla i zdejší info centrum a po chvíli společného Googlování jsme našli odpovídající farmu vzdálenou 12,5 km od Alex. Tak tohle musí být ono. Vrátil jsem se zpět za paní, která na mě stále poslušně čekala, abych jí poděkoval za svezení a abych jí řekl, ze jsem ho nejspíš už našel...že to je tam a tam a že tam už půjdu pěšky, abych ji nezdržoval. Vyvrátila mi to, přesvědčila mě, ať nasednu a odvezla mě až na místo. Bylo mi to až blbý, tak jsem jí dal pár dolarů na benzín a moooooc poděkoval. Uvítala to, popřála hodne štěstí a vyrazila k domovu. A já stál před nějakou farmou... vzhůru dovnitř! Doufal jsem, že mě nějakej farmář nezastřelí, když mu lezu na pozemek. Zahlédl jsem skupinku lidí, očividně se loučících u stavení, které vypadalo jako obytné. Přisel jsem k nim a ptám se, kdo je tu majitel...Nějaký pán vystoupil z řady a vesele se přihlásil. Popsal jsem mu moji pátrací akci věře, že už jsem u cíle. Chvilku na mě koukal a dal si načas s odpovědí. Když jsem mu zopakoval otázku, jestli zná Petra a jestli zde bydlí, odpověděl, že jo a že to jsou tamhlety dveře. Nemohl jsem tomu ani uvěřit. Že by konečně po dlouhém pátrání detektiv očko dorazil do cíle? Zeptal jsem se tedy, jestli můžu přespat dvě noci a vyrazil přepadnout Petra do jeho bivaku. Hle, všechny pokoje prázdné a Petr nikde. Podle věcí a učebnic angliny poznávám, že jsem dorazil do cíle. Usedl jsem a čekal, až se náš Petřík vrátí. Dorazil asi tak za hodinku z koupání s jeho novým kamarádem anglánem a byl velmi překvapen. Bodejť. Taky bych byl. :) Padli jsme si kolem ramen, a pak společným krokem i s anglánem vyrazili na meruňky do místních sadů. Co následovalo pak, si asi každej dokáže představit.. oslava Vánoc, nového roku a vůbec toho, že se vidíme... :)
Jen ty meruňky a místní pivo pohromadě mi neudělaly dobře ;). Strávil jsem zde dvě noci a musím říct, že bylo velice příjemné zase po dlouhé době pokecat a od srdce se zasmát ;). Shodli jsme se na jedné věci, na tom, že se zde na Zélandu neustále něčemu divíme a Petr se zařekl, že od jisté doby už se ničemu divit nesmí. Já s ním můžu jen souhlasit. Jak mimochodem potvrdila i cesta zpět.

Po dvou dnech strávených v okolí Alex jsem v úterý v 6 hodin ráno vyrazil do Cromwellu ...5 km k hlavní silnici pěšky, a pak 30 km stopem. V 8 hodin jsem měl být na zastávce a měl mě zde vyzvednout domluvený bus. Do Cromwellu jsem se dostal v 7:30, a měl tedy čas ještě na snídani před odjezdem. Kolem osmé už jsem vyhlížel autobus. To jsem vydržel dělat až do 8:30, kdy jsem si uvědomil, že by to nejspíš bylo moc jednoduché, kdyby přijel. Tak jsem se vydal k silnici na stopa a během hodinky jsem byl ve Wanace, 70 km vzdálené. Zde jsem zasedl na pár hodin k internetu. Cestou z Wanaky, když si to tak štráduju po silnici ke křižovatce na Makaroru, zastaví přede mnou bus Treck netu (ten samý, který mě vezl do Cromwellu a ten, který mě
měl vézt zpět. Držeje se předsevzetí ,,ničemu se nediv", jdu k řidiči a ten už otevírá kufr a ptá se, kam jedu. Říkám mu, že do Makarory. On na to: ,,Ty jsi Štěpán!"
Povídám, že jo a že jsme byli domluvený na ráno v osm a že jsem tam byl... kde byl on?
Odpověděl, že tam také byl, ale že mě tam neviděl. Tak jsme oba kroutili hlavama. Povídá, ať teda nasednu. Tak jsem nasedl a hle, přejel moji křižovatku a mířil si to zpět do Cromwellu. Znova opakuji, že já jedu do Maka a on se začal chytat za hlavu. Že tomu nerozumí. Jsme dva...
K rozuzlení došlo, až když jsem se dostal zpět do Makarory. Řekli mi, že ten první řidič se spletl a že místo v úterý tam ten jeho kolega jel v pondělí. To by vysvětlilo, proč jsme se tam neviděli, i když jsme tam oba byli v osm.
Na závěr toho všeho jsem dnes potkal toho prvního řidiče, který se mi přišel omluvit. Říkal, že se strachoval, jak se dostanu zpět. Že volal do Makarory, ale neměli na mě kontakt, takže mi to nemohli vyřídit. Povídám mu, ať si s tím nedělá starosti, ze jsem se vrátil i bez autobusu v pohodě a poděkoval jsem mu za igelitku meruněk, kterou mi přines jako omluvu... :)

Jo, na Zélandu se ničemu nediv!